Milan, çfarë keqardhje: sot vlen 3 herë më shumë, të gjithë e duan!

Nëse ka një cilësi që Milani vitet e fundit, në nivel korporate dhe menaxheriale, e ka pasur gjithmonë, kjo është sigurisht aftësia për të njohur të rinjtë e talentuar. Si ato që do të lançohen në ekipin e parë, që vijnë nga sektori i tyre fitimprurës i të rinjve, ashtu edhe ato për të blerë. Janë të rinj nga klubet ndërkombëtare dhe të zgjedhur si bastet e merkatos.

Megjithatë, ka një anomali në kohët e fundit për të cilën Milani ka të ngjarë të pendohet. Ky është një operacion i lidhur me një mbrojtës të ri, i cili luajti në Akademine e Milanit dhe u la te largohej shumë herët. Në këtë rast i referohemi Milosh Kerkezit. Tifozët më të vëmendshëm të kuqezinjve do ta kujtojnë atë si një mbrojtës të majtë shtytës, i cili bëri një shfaqje të mirë te Primavera gjatë sezoneve të fundit.

Talenti hungarez, i lindur në vitin 2003, nuk u lançua asnjëherë në ekipin e parë nga Stefano Pioli. Në janar 2022, Milan vendosi të pranojë oferten holandeze të AZ Alkmaar, duke e shitur Kerkezin te Eredivisie për vetëm 2 milionë euro.

Sigurisht një fitim kapital, por sot Milani rrezikon të pendohet për zgjedhjen. Siç shkruan Relevo.com, Kerkez është kthyer në një nga lojtarët e rinj mëngjarashë më të njohur në futbollin europian. Te AZ ai është një lojtar shumë i suksesshëm, me 23 paraqitje zyrtare tashmë aktive dhe dy në kombëtaren hungareze.

Tashmë ka një radhë për të nënshkruar me Kerkezin vitin e ardhshëm. Atletico Madrid, Celta Vigo dhe Sevilla janë tashmë gati për ta sjellë atë në Liga, përveç Lazios që kërkon një mbrojtës të majtë në perspektivë. Për më tepër, vlera e talentit hungarez është trefishuar: sot vlen të paktën 6-7 milionë euro.

Një mekat për Milanin, i cili mund të ishte rritur në shtëpi si një alternativë e mirë për Theo Hernandez, ose të paktën të priste rritjen e tij dhe ta shiste me shifra edhe më te medha. Edhe pse vete lojtari pranoi se do te duhej te priste shume per te luajtur ne ekip te pare me Theo Hernandez perpara tij…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *