“E paralajmërova ekipin! Ata që presin nesër Milanin e Torinos do zhgënjehen…”

“Të bëjme mirë nesër do të thotë shumë. Ky është objektivi ynë i parë i sezonit, ne e kemi ndërtuar këtë mundësi. Nëse nuk do të kishim fituar një ndeshje me Chelsean, e dinim se e fundit do të ishte vendimtare. Ekipi di si t’i menaxhojë këto angazhime. Jemi të zhgënjyer që nga e diela, por ky është një tjetër kompeticion, një tjetër ndeshje dhe një tjetër kundërshtar. Vetëm përqendrim i madh për nesër”…

Keshtu e nisi Stefano Pioli konferencen per shtyp ne prag te sfides ndaj Salzburg ne Champions dhe gjithashtu hoqi menjane llogarite… “Sandro (Tonali) ka të drejtë. Nuk është mënyra jonë e lojës për të kursyer energji dhe për të pasur një qëndrim pritjeje, ne duhet të sulmojmë dhe duhet ta bëjmë këtë me kompaktësi dhe ekuilibër. Nuk kemi pse të ndryshojmë mënyrën se si luajmë”.

Rinovimi: “Kam shënuar se kush më komplimentoi dhe kush jo këtë mëngjes. Klubi më ka besuar gjithmonë dhe jam i lumtur. I falënderova lojtarët, sepse pa punën e tyre kjo nuk do të ishte e mundur. Rruga nis nga larg dhe kalimi i kthesës është diçka që na intereson”.

Grackat e ndeshjes: “Duhet të tregojmë cilësitë dhe karakteristikat tona, me vëmendje dhe qartësi në zgjedhjet tona”. Situata e Rafael Leao: “Lojtar i madh, nesër do të jetë në gjendje të plotë dhe do të japë më të mirën si gjithë të tjerët. Nuk kam asnjë dyshim”.

Parakalimi i mundshëm i trajnerëve të tjerë të Milanit sa i perket pankinave kuqezi: “E bëra realitetin tim një ëndërr, dua ta shijoj atë ditë pas dite dhe të shkoj përpara sa më shumë”. Sërish për Rafa Leao: “E pashë mirë, të buzëqeshur dhe të fokusuar. E kemi analizuar lehtësisht ndeshjen në Torino.

Nëse kundërshtarët presin një Milan si ai i Torinos, do të zhgënjehen. Nuk më duhej të motivoja lojtarët e mi, loja në vetvete është kaq e rëndësishme dhe ata e dinë shumë mirë. Është privilegj të përjetosh këto presione, duhet të bëjmë gjithçka për të sjellë golin në shtëpi”.

Rinovimi pas disfatës ndaj Torinos dhe para Salzburgut: “Koha do të thote shumë, e vlerësova shumë. Ata jo vetëm e ushtruan opsionin, por bënë një kontratë më të gjatë. Ekziston një dëshirë për të vazhduar së bashku për ta bërë Milanin më të madh me qëllime gjithnjë e më ambicioze. Faleminderit pronarëve, Paolo, Ricky dhe Ivan. Jam ndjerë gjithmonë i vlerësuar dhe i mbështetur”.

Reagimi ndaj humbjes: “Ne jemi një ekip i fortë, kemi vlera për të vënë në fushë dhe shumë motivim. Salzburgu është një kundërshtar i respektueshëm, por ne jemi të fortë dhe kemi të gjitha letrat e duhura për të bërë mirë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *