CorSera | Milani synon kalimin e grupit por edhe fitime të rëndësishme nga Champions! Detajet

Milan do të fitonte rreth 20 milionë euro nëse ata marrin rezultatin e duhur kundër RB Salzburg të mërkurën dhe kalojnë në raundin tjetër të Ligës së Kampionëve, thuhet në një raport te publikuar diten e sotme nga Corriere della Sera.

Kuqezinjtë do të kerkojne për të hyrë në raundin e 16 për më shumë se thjesht arsye sportive dhe rritje te nivelit e prestigjit. Nje hyrje ne fazen tjeter dhe mes 16 skuadrave me te mira te Europes do te shtynte edhe drejt sponsorizimeve te tjera si dhe akordin me Emirates prej 30-35 mln eurosh ne sezon. Nderkohe qe me Puma eshte arritur per 30 mln euro.

Ndonëse është sigurisht fitimprurëse financiarisht të jesh në fazat e grupeve të turneut kryesor të klubeve të Evropës, fazat e fundit të turneut janë vendi ku paratë fillojnë të bëhen me të vërtetë. Milanit i duhet vetëm të barazojë ose të mundë skuadrën austriake në San Siro të mërkurën në mbrëmje për të siguruar vendin e tyre në raundin tjetër dhe 20 milionë euro.

Hyrja në raundin tjetër hap një pjesë më të madhe të grupit të tregut, ai sjell më shumë para për pjesëmarrje, para çmimesh për lojërat fituese dhe fatura nga porta për të pritur të paktën një natë tjetër të madhe evropiane në San Siro. Deri tani, kuqezinjte, duke pare rezultatet e arritura ne grup kane arketuar rreth 7 mln euro me dy fitore dhe 1 barazim. Nderkohe qe 25 mln euro jane siguruar nga hyrja ne grupet e Champions League.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *