Fakt kurioz për Stefano Piolin: vetëm Gasperini përpara tij!

Stefano Pioli ka pushtuar të gjithë tifozët që kur u ul në stolin e Milanit dhe nisen te merreshin frytet e nje pune te heshtur. Trajneri arriti të ndërtojë një ekip fitues dhe mbi të gjitha e riktheu klubin në fitimin e kampionatit pas 11 vitesh, dicka qe ka gezuar cdo milanist dhe qe nuk e priste te ndodhte kaq shpejt…

Sot, megjithatë, sipas Gazzetta Dello Sport, trajneri i Milanit arriti të arrijë një objektiv  të madh. Sipas kësaj statistike kurioze, në fakt, Stefano Pioli është trajneri i dytë më jetëgjatë i Serisë A. Më mirë se ai vetëm Gian Piero Gasperini, i cili kujtojmë se është ulur në stolin e Atalantës që nga viti 2016. Asgjë për të bërë trajnerët e Interit, Juventusit, Lazios, Napolit dhe Romës që të gjithë mbërritën pas Piolit dhe sigurisht Gasperinit.

Nga ana tjetër, aventura e trajnerit Stefano Pioli me kuqezinjtë filloi në vitin 2019. Që nga ai moment ai nuk është larguar kurrë nga Milanello dhe, pasi fitoi Serinë A, tani nuk e ka ndërmend të ndalet. Pioli eshte i dyti edhe per sa i perket pikeve te totalizuara ne mesataren e ndeshjeve te zhvilluara.

“E vlerësova kohën e rinovimit. Kompania kishte mundësinë të vazhdonte kontratën time për një vit përmes një klauzole, por preferoi ta bënte këtë për disa vite. Më pëlqeu shumë. Mund të falënderoj vetëm Paolo, Ricky dhe Ivan. Ndihem i vlerësuar dhe i mbështetur, kjo është thelbësore për një trajner…”, tha ai sot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *