Milan-Salzburg, Pioli përmbys formacionin: tre ndryshime të sigurta!

Në kuadër të ditës së fundit të fazës së grupeve të Champions League, trajneri Stefano Pioli në Torino lejoi disa lojtarë të pushonin dhe zgjedhja nuk e shpërbleu. Performanca ishte e keqe dhe pati një disfatë që ndërpreu një seri të pamposhtur jashtë fushe në ligë që zgjati për 17 ndeshje.

Por Milani duhet të kthejë faqen dhe të reagojë. Të mërkurën në San Siro do të luhet kualifikimi për në 1/8 e Ligës së Kampionëve. Kundërshtari do të jetë Salzburgu, i detyruar të fitojë për të kapërcyer kuqezinjtë në renditje dhe për të hyrë në fazën eliminatore të kompeticionit. Djalli ka dy nga tre rezultate në dispozicion, nuk mund të dështojë.

Një nga objektivat sezonalë është pikërisht mbyllja e grupit në dy pozitat e para dhe kualifikimi në 1/16. Ka pak për të bërë, por kampionët e Italisë nuk duhet të gabojnë. Do të duhet një paraqitje që sigurisht është e ndryshme nga ajo e ofruar kundër Torinos dhe do te duhet nje prove e madhe nga te gjithe futbollistet qe do te shkojne ne fushe.

Pioli do të ndryshojë diçka në formacionin startues ndaj Salzburgut. Në mbrojtje do të shohim Simon Kjaer në qendër, ndoshta përkrah Fikayo Tomorit dhe me Pierre Kalulu të përdorur ende si mbrojtës i djathtë. Në të majtë nga ana tjetër do të veprojë i paprekshmi Theo Hernandez.

Në mesfushë do të rikthehet nga minuta e parë Ismael Bennacer, i cili hyri në Torino vetëm në pjesën e dytë. Prania e tij përkrah Sandro Tonalit është shumë e rëndësishme. Tommaso Pobega do të rikthehet për t’u ulur në stol në Champions League. Sa i përket sulmit, ka të ngjarë që Pioli të përdorë ende treshen Messias-Diaz-Leao. E vështirë, pas shfaqjeve të fundit të shurdhër, një aktivizim si titullar i Charles De Ketelaere.

Nuk duhet të përjashtohet përdorimi i Ante Rebic në të djathtë në vend të Messias, edhe pse në këtë mënyrë skuadra do të ishte mjaft e çekuilibruar. Sa i përket rolit të qendërsulmuesit, Olivier Giroud është përpara Divock Origi. (4-2-3-1): Tatarusanu; Kalulu, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez; Bennacer, Tonali; Messias, Diaz, Leao; Giroud.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *