Mbrojtja “statike”, numrat negativë te Milani: Bergomi gjen problemin! “Ndonjëherë duhet luajtur tradicionalisht…”

Milan thjesht nuk ka qenë në të njëjtat nivele si sezonin e kaluar për sa i përket mbrojtjes, siç e tregoi humbja 2-1 kundër Torinos mbrëmë. MilanNews shkruan se Milani ka pësuar tashmë 13 gola në ligë këtë sezon, një shifër më e lartë se të gjitha skuadrat e renditura më lart me përjashtim të Interit (17).

Skuadra e Stefano Piolit nuk arriti të mbante një portë të pastër për ndeshjen e tretë radhazi të Serie A, duke pësuar dy herë për 4 ndesje, duke e bërë këtë kundër Interit, Napolit dhe Udineses. Përveç shifrave, ka pasur përshtypja se Milani nuk është aq elastik këtë sezon, pasi ata shpesh kanë lënë gola nga situata të mundshme të shmangshme.

E tregoi goditja standarte që hapi rezultatin për Torinon, ndërsa ata lejuan Aleksei Miranchuk të godiste më pak se dy minuta më vonë për të bërë 2-0 dhe në thelb të krijonte një mal që nuk u ngjit dot me per ta permbysur… Rekordi shtrihet edhe në Champions League.

Kur shikojmë 17 ndeshjet e luajtura midis ligës dhe UCL, Milani ka mbajtur portën e pastër vetëm katër herë (Bologna, Sassuolo, Juventus dhe Dinamo Zagreb). Lëndimi i Mike Maignan luan një rol sepse ai është një portier që ofron më shumë se një garanci midis shtyllave, sepse pritjet e tij shoqërohen me karizmën, udhëheqjen dhe aftësinë për të ngjallur besim te mbrojtësit përballë tij.

Beppe Bergomi komentoi: “Milani ka treguar se ka disa probleme jashtë shtëpisë kundër këtyre skuadrave. Toro mbështetet shumë te portieri, e shtrin skuadrën dhe forcon që të shkoje mbrapa kundershtari.

Kur Milani ka ekipe që luajnë me dy mesfushorët sulmues krijohen situata te vecanta. Në këto ndeshje mund të luash edhe në mënyrë tradicionale. E kuptoj që forca e Milanit është kjo. Por mund të bëhen rregullime. Milani ka pësuar tashmë 13 gola. Jane shumë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *