“Isha duke firmosur me një ekip mes dy negociatash, kur më telefonoi Maldini…”

Stefano Pioli ka zbuluar se ishte në bisedime me klube të tjera kur erdhi thirrja nga Paolo Maldini, dhe më pas ai la gjithçka tjetër në njërën anë për t’iu bashkuar me Milan. Milani e shpërbleu punën e Piolit dhe rezultatet që ai ka marrë në këto tre sezone me një zgjatje të kontratës deri në vitin 2025, dhe pasi hodhi stilolapsin në letër, trajneri foli gjatë një interviste për Milan TV.

Shumë pyetje u bënë si pjesë e intervistës dhe një nga më interesantet kishte të bënte me telefonatën e parë mes Maldinit dhe Piolit përpara se të bëhej trajner i Milanit. Pioli zbuloi një sfond kurioz, duke zbuluar se kur u kontaktua nga Maldini për të trajnuar kuqezinjtë, ai ishte në bisedime me dy klube te tjera…

“Ndjeva shumë emocione. E mbaj mend shumë mirë thirrjen e parë. Isha në bisedime me dy skuadra të tjera italiane në të njëjtën ligë. Dhe unë po reflektoja se cilin të zgjidhja mes të dyjave. Por kur më thirri Paolo, menjëherë ndryshova drejtim dhe erdha në Milano për ta takuar.

Nuk kisha asnjë dyshim. Atij iu desh pak për të më bindur. Në të vërtetë, ndoshta duhej ta bindja une atë”, tha ai. Në blogun e tyre të drejtpërdrejtë të komenteve nga Pioli, MilanNews zbulon se ishin Genoa dhe Sampdoria me të cilat ai ishte në bisedime për marrjen e drejtimit te stolit.

Lajmi u bë zyrtar sot se Stefano Pioli ka nënshkruar një kontratë të re me Milan që do të zgjasë deri në vitin 2025, duke i shtuar një tjetër kapitull të rëndësishëm historisë së tij në klub. Calciomercato.com kujton se si dy vite më parë Milani ishte në një udhëkryq. Pioli kishte ardhur ne vend te Marco Giampaolo mes skepticizmit dhe madje edhe protestave në mediat sociale nga fansat, por rezultatet e panë atë të fitonte vrull, ndërsa bisedimet u zhvilluan me Ralf Rangnick për të qenë njeriu që do të drejtonte ‘revolucionin’ e fundit të kuqezinjve.

Pioli kapërceu një fillim të tmerrshëm të sezonit dhe e çoi Milanin në vendin e gjashtë në sezonin e prekur nga bllokimi për shkak të Covid. Kur ata u rikthyer ne fushë në korrik, Milani mori 30 pikë nga 36, ​​dhe hija e Rangnick u përzu nga thirrjet “Pioli is on fire”.  Pioli e fitoi besimin në fushë, në heshtje, pa e ngritur zërin. Ai e dinte që Ragnick ishte shumë afër transferimit, por nuk e la veten të ndikohej, ndërsa studionte, eksperimentonte dhe gjeti formulën e duhur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *