Investimet në skuadër: Milani pas Juventus, Napoli dhe Roma: 143 milionë euro, super puna e Maldinit. Ja renditja botërore

Studimet e publikuara nga Observatori i Futbollit CIES janë gjithmonë jashtëzakonisht interesante. E fundit, e cila mund të lexohet në faqen zyrtare, ka të bëjë me skuadrat më të shtrenjta që dolën në fushë në këtë fillim sezoni. Analiza e Qendrës Ndërkombëtare për Studime Sportive mori në konsideratë lojtarët e aktivizuar nga klubet që janë pjesë e pesë ligave kryesore evropiane, Premier, La Liga, Bundesliga, Ligue 1 dhe Serie A.

Siç pritej, Manchester City i Pep Guardiolës kryeson tabelën, me një mesatare prej 605 milionë eurosh të shpenzuara për ngritjen e skuadrës. Njëmbëdhjetëshja më e shtrenjtë e paraqitur nga Citizens vlen 726 milionë euro. Është gjithashtu e lehtë të parashikosh klasifikimin e dytë, PSG-në, me një mesatare prej 510 milionë eurosh të shpenzuara.

Hapi i tretë i podiumit për Manchester United (480 milionë euro), që i paraprin tre skuadrave angleze, Liverpool (409 milionë), Chelsea (393 milionë) dhe Arsenal (382 milionë). Vendi i shtatë për Real Madridin, me një mesatare prej 370 milionë eurosh, përpara Barcelonës (334) dhe italianit të parë. Sërish, nuk ishte e vështirë të parashikosh Juventusin para të gjithëve.

Formacioni i tij më i shtrenjtë në fushë ishte 346 milionë euro, me një mesatare prej 300 milionë eurosh vleresim. Bardhezinjte paraprijnë Bayern Munich (294) dhe Newcastle (257). Për të gjetur një italian tjetër duhet të zbresësh në vendin e katërmbëdhjetë, ku është Napoli me një mesatare prej 228 milionë eurosh. Roma e 22-ta me 167 milionë, Interi i 26 me 147 milionë euro dhe në të 28-ën është Milani.

Mesatarja e kuqezinjve është 143 milionë euro. Formacioni më i shtrenjtë ishte ai i hedhur ne fushe ndaj Bologna (182 milionë euro). Më pak e shtrenjta, ndaj Monzës, vetëm 84 milionë euro. Nga ana tjetër, ndaj Monza-s Tonali, Leao, De Ketelaere dhe Maignan nuk ishin të pranishëm në njëmbëdhjetëshen fillestare.

Këto shifra nënvizojnë edhe më shumë punën e madhe të bërë nga Paolo Maldini dhe Frederic Massara. Milani shpenzoi më pak se të gjithë emrat e mëdhenj dhe pavarësisht kësaj ata arritën të fitojnë një Scudetto të madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *