Trajneri i Mallorca habit me deklaratën për Muriqin: Është i ‘shëmtuar’, por…

Vedat Muriqi shënoi gjatë fundjavës golin e tij të gjashtë në nëntë ndeshje në La Liga, duke u konfirmuar si një nga sulmuesit më në formë të kampionatit spanjoll.

Vetëm një vit më parë, shtatlarti kosovar përshkruhej nga shtypi italian pothuajse si një futbollist amator, sigurisht dështimi më i madh i merkatos së Lazios.

Por tashmë kosovari i ka lënë pas polemikat dhe ofendimet italiane, dhe ka gjetur “shtëpi” në ishullin spanjoll, ku të gjithë e thërrasin “Pirati”.

Dashurinë e tifozëve për të e pohon edhe trajneri i Mallorca, Javier Aguirre. “Besoj se Muriqi ishte fati jonë. Vjet kishim një opsion për blerje por nuk i arrinim ato shifra.

Pastaj ai nuk kaloi vizitat mjekësore në Brugges, dhe Lazio uli çmimin për ne”, rrëfen trajneri që shton duke qeshur se “është pak i shëmtuar, por në e duam të gjithë”.

Kujtojmë se Muriqi në 10 ndeshje ka shënuar 6 gola këtë sezon në La Liga me Mallorcën, duke shënuar 60% të golave total që ka shënuar ekipi i tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *