E quanin “djaloshi mrekulli” te La Masia, sot po shkëlqen në Holandë. Milani interesohet por ekziston klauzola “pro PSG”

Milan është një nga tre klubet që kane shfaqur interes për nënshkrimin e mesfushorit të PSV Eindhoven, Xavi Simons. Simons është bërë një nga zbulimet e futbollit evropian në kete fillim të sezonit, pasi paraqitjet e tij në PSV vazhdojnë të jene ne rritje, me mesfushorin që luajti një rol kyç në fitoren e tyre ndaj Arsenalit në Ligën e Evropës mbrëmë.

Jo vetëm kaq, por është pothuajse e sigurt që Simons do të jetë pjesë e skuadrës së Holandës për Kupën e Botës 2022 të Katarit dhe Fichajes.net raporton se ai është në syrin e tre klubeve kryesore evropiane në funksion të dritareve të ardhshme të transferimeve. Arsenali ka mbetur i impresionuar me paraqitjen e ish-lojtarit të PSG-së në dy ndeshjet në të cilat u përball me PSV-në në Ligën e Evropës. Mikel Arteta e sheh atë si një profil ideal për të rritur pozicionin e lojtarit dhe për të shtuar cilësinë.

Liverpool është gjithashtu i etur sepse Jürgen Klopp është një adhurues i lojës së tij për shkak të aftësisë së tij për të lëvizur topin përpara shpejt falë aftësisë së tij të shkëlqyer teknike dhe mund të komplimentojë lojtarë si Thiago Alcantara, Curtis Jones dhe Harvey Elliott. Së fundi, Milani po kërkon gjithashtu një profil kreativ për mesfushën për t’iu shtuar lojtarëve si Rafael Leao, Charles De Ketelaere dhe Brahim Díaz. 19-vjeçari Simons është një profil që mund të kontribuojë në të dyja fazat e lojës dhe ai përshtatet në mënyrë të përkryer me projektin e Milanit për të rinjtë.

Simons dhe Gakpo kanë qenë dy dritat kryesore në një ekip emocionues të PSV-së dhe i pari – i cili mund të luajë si playmaker ose krah i djathtë – ka 10 gola dhe 4 asistime në 19 paraqitje në të gjitha garat deri më tani në sezonin 2022-2023. Simons e quanin “Wonderboy” i La Masia, Paris Saint-Germain rrëmbeu një nga lojtarët e rinj më të mirë të gjeneratës së re te Barcelona. Me përjashtim të faktit që mesfushori sulmues me kaçurrela te PSG gjeti shumë pak hapësirë.

Një arsye që e shtyu te largohej për t’u transferuar në Eindhoven. Ai nënshkroi te PSV deri në vitin 2027, kur u duk si një nga shumë ‘do të doja por nuk mundem’, të premtimeve të thyera, të talenteve më shumë mediatike sesa konkrete. Pra, nje meteor… Simons bëri lëvizjen te PSV nga Franca në një transferim të lirë në verë.

Megjithatë, u konfirmua nga Marcel Brands se kishte një klauzolë në kontratën e mesfushorit që do ta lejonte atë të largohej për te PSG verën e ardhshme nëse ata paguanin një tarifë të rënë dakord. Duke folur për PSV TV, Simons konfirmoi klauzolën, “Është e vërtetë që kam një klauzolë, por është një klauzolë mes meje dhe PSV-së. Jo mes meje dhe Paris Saint-Germain. Është një klauzolë që, nëse do të doja të shkoja te PSG, mund të largohesha për një shumë të caktuar në fund të sezonit”. Shuma eshte minimale por ende jo e zbuluar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *