“Dëshiroj të ma thonë…” Ibrahimovic dhe kërkesa e zbuluar te CNN

Kampioni i kuqezinjve Zlatan Ibrahimovic, i ndalur në bokse që në maj për t’u rikuperuar nga një operacion në gju, foli me mikrofonat e CNN, transmetuesit amerikan. Suedezi foli për arsyet që ende e shtyjnë atë të dëshirojë të luajë pavarësisht nga mosha e tij mbi 40 vjeç, dëmtimin e tij dhe mundësinë e daljes në pension. Këto janë deklaratat e tij.

Për momentin: “Kam një pasion të madh për lojën time. Tani kam një situatë ndryshe me moshën time dhe me shokët e skuadrës që kam, por kënaqem çdo ditë sepse mendoj se kur të ndaloj së luajturi futboll, do të me mungojë aq shumë sa nuk do të kem asnjë pishman duke thënë se duhet të kisha vazhduar të luaja ”

Për shokët e rinj të skuadrës: “Po përpiqem të qëndroj në nivelin e këtyre djemve të rinj duke punuar shumë dhe duke mbajtur ritmin dhe une ashtu si ata, edhe pse seshte e lehte ndonjehere…”

Për terheqjen: “Dua të jem i shëndetshëm dhe, për sa kohë që jam në atë nivel, do të vazhdoj të luaj per te pare se sa larg mund të shkoj. Për sa kohë që mund të jap rezultate, do të vazhdoj të luaj. Ditën që unë ngadalësoj shpejtësinë, dua që njerëzit përreth meje të jenë të sinqertë dhe të thonë se po ngadalësohet dhe atëherë unë do të jem realist me veten time gjithashtu”

Për dëmtimin e gjurit: “Kam zbrazur gjurin një herë në javë për gjashtë muaj. Ilaçe kundër dhimbjeve çdo ditë për gjashtë muaj. Mezi fjeta për gjashtë muaj nga dhimbjet. Kurrë nuk kam vuajtur kaq shumë brenda dhe jashtë fushës. Mendoj se në rastin tim kam këtë shtysë, dua të përmirësohem çdo ditë.

Unë kam mentalitetin që nëse nuk punoj aq sa duhet, nuk ndihem mirë. Dhe unë mendoj se kjo te çon larg, te çon në një nivel ku sfidoni trupin tuaj sepse ka të bëjë me sfidimin e vetes. Sa larg mund të shkosh? Sa larg mund ta shtyni trupin tuaj?”

Për dëmtimin e parë te United: “Ishte lëndimi im i parë i madh, kështu që gjithçka ishte e re për mua. Pra nuk e dija realisht se çfarë më priste, çfarë më priste kur u gjenda në atë situatë. Në fillim isha pak e frikësuar sepse nuk e dija nëse mund të kthehesha apo çfarë do të ndodhte. Por dalëngadalë u përballa me situatën dita-ditës. Ishte më shumë një çështje mendore: duhej të qëndroja i qetë, të isha i durueshëm dhe, le të themi, të bëja një stërvitje të mërzitshme ”

Për dallimet mes Premier dhe Serie A: “Paratë sjellin mundësi. Por kjo e bën edhe emocionuese sepse bëhet sfidë për klubet italiane të mposhtin klubet e tjera të huaja… ne jemi ende lojtarë profesionistë dhe topi është ende një gjë e rrumbullakët për të gjithë dhe ne po bëjmë të njëjtën gjë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *