Corriere dello Sport: Kualifikimi në Champions do të sjellë dy dhurata!

Rritja e Milanit në vitet e fundit, pak a shumë që kur Stefano Pioli iu bashkua pankinës së kuqezinjve, është ne syte e te gjithëve. Klubi kuqezi u rikthye në Champions League pas 7 vitesh mungesë dhe në ligë fitoi vendin e dytë dhe të parë. Nëse në Itali skuadra e Piolit zë përherë pozicione në lartësi të mëdha, hapi i fundit është të ketë sukses të vendoset edhe në Evropë. Fitorja në Zagreb dha shumë, por tani duhet të përfundohet puna me Salzburgun.

Siç raporton mëngjesin e sotëm edicioni i Corriere dello Sport, fitorja e qartë dhe dërrmuese ndaj Dinamo Zagrebit i dha siguri të reja një skuadre që pas përballjes së dyfishtë negative me Chelsean ishte vënë në pikëpyetje dhe ishte vënë në dyshim për ecurinë e vet europiane.

Milani jo vetëm që fitoi duke rikthyer shanset në Grupin E dhe duke garantuar mundësinë e dy nga tre rezultate në ndeshjen e fundit kundër Salzburgut, por ata gjithashtu bindën duke shënuar katër gola: një ngjarje që nuk kishte ndodhur në një fitore të Ligës së Kampionëve që nga viti 2005 kundër Fenerbahçe.

Tani kuqezinjtë e gjejnë veten me fatin në duart e tyre: të mërkurën e ardhshme, në San Siro, 75,000 tifozë do të vijnë për të mbështetur skuadrën për të arritur në fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve për herë të parë në 9 vjet. Ndaj Salzburgut një pikë mjafton por Pioli tashmë ka konfirmuar se skuadra do të dalë në fushë për të luajtur ndeshjen.

Arritja në raundin e 16 nuk do të ishte një mburrje thjesht sportive për Milanin, por do t’i garantonte klubit një seri të ardhurash të rëndësishme ekonomike. Edhe përpara pikës së kthesës që solli Stefano Pioli, historia e fundit e kuqezinjve filloi të kthehej kur njerëzit e fondit Elliott morën detyrën, të cilët në katër vite kanë rikthyer llogaritë e klubit së bashku me kthimin në nivele të sportistëve më të mirë. të klubit.

Tani edhe menaxhmenti, i cili është nën kontrollin e RedBird që nga shtatori, duhet të ketë kontribute të konsiderueshme falë rrugës evropiane të ekipit për të vazhduar rrethin e virtytshëm të nisur më shumë se katër vjet më parë. Nëse Milani do të arrinte të dilte në fazën e 16-të, disponueshmëria financiare do të rritej dhe gjithashtu do të lejonte fuqi më të madhe ekonomike për sa i përket rinovimeve të rëndësishme me të cilat duhet të përballen Maldini dhe Massara: Leao dhe Bennacer mbi të gjitha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *