Milan, transferim thuajse i pamundur: “As nuk ulemi në tavolinë për aq para…”

Në Kupat e Europës janë disa lojtarë të rinj që shkëlqejnë dhe njëri prej tyre është padyshim Mykhaylo Mudryk. Anësori sulmues i lindur në vitin 2001 luan te Shakhtar Donetsk dhe flitet shumë mirë për të. Sidomos pas goli te fundit.

Në ndeshjen e Champions League kundër Celtic Glasgow ai ishte protagonist i një goli të mrekullueshëm. Në të 58′ ai goditi portierin kundërshtar me një përfundim të fuqishëm dhe preciz pak jashtë zonës, duke finalizuar në mënyrën më të mirë një kundërsulm të skuadrës së tij. Ky është goli numër 3 në 5 paraqitjet e grumbulluara në këtë edicion të kompeticionit, ku ka shënuar edhe dy asistime.

Performanca e tij nuk i lë aspak të pandjeshme kompanitë e mëdha evropiane. Gjithashtu në Itali Mudryk është shumë popullor. Juventusi dhe Milani po e monitorojnë, por për ta rrëmbyer nga klubi aktual do të duhen shumë para.

Carlo Nicolini, menaxheri i Shakhtar Donetsk, foli për TV Play për talentin 21-vjeçar ukrainas dhe thashethemet e tregut të transferimeve në lidhje me të. Ai ishte shumë i qartë: “Nuk ulemi ne tavoline për propozimet qe po bëjnë. Ka shumë angleze, madje edhe italiane, por duhen shifrat e duhura.

Për mua pas Mbappé, Leao dhe Vinicius është më i miri në rol. Për 40 milionë as nuk flasim, as presidentin nuk e marim ne tel. Ne e vlerësojmë atë më shumë se Antony dhe Grealish”.

Nicolini sqaron se Mudryk ka një vlerësim shumë të lartë, madje më të lartë se ai i Antony dhe Grealish. Këta të dy janë paguar përkatësisht nga Manchester United dhe Manchester City rreth 100 milionë euro. Ndoshta Shakhtar do të jetë i gatshëm të shesë xhevahirin e tij për më pak para, në realitet, por do të kërkojë ende një investim të konsiderueshëm për ta blerë atë. Skuadrat e Serisë A shfaqen të lënë jashtë, ndryshe nga ato të Premier League.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *