Mediat italiane flasin për 1 pikë, por Tatarusanu nuk bie dakord! “Nuk logjikohet ashtu…”

Milan siguroi të ketë fatin e tyre fort në duart e veta në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve pas fitores 4-0 ndaj Dinamo Zagrebit në Kroaci. Pati një moment të paharrueshëm për Matteo Gabbia pasi ai shënoi golin e tij të parë me Milanin ne karriere, me një goditje me kokë për të bërë 1-0 para pushimit, më pas Rafael Leao dhe Olivier Giroud shënuan 3-0 përpara se një autogol të plotësonte rezultatin 4-0!

Gazetat italiane kanë komplimentuar shumë atë që ishte një performancë shumë profesionale, dhe më poshtë janë faqet e para… Gazzetta dello Sport: “Bum i Milanit. Kuqezinjtë si ne ditët e mira të vjetra. Fantastik 4-0 në Zagreb. Liderët Tonali dhe Leao, mjafton një barazim kundër Salzburgut më 2 nëntor për të arritur fazen tjeter”

Corriere dello Sport: “Simfonia e Milanit, 4-0 në Zagreb: tani do të mjaftojë një pikë. Djalli fluturon.” Tuttosport: “Milani dhe Leao tregojnë, pothuajse ka mbaruar! Goalfesti në Zagreb u hap nga Gabbia dhe u kompletua me një penallti dhe autogol të Giroud-it.

Portieri i Milanit, Ciprian Tatarusanu, beson se skuadra mund të kishte shënuar edhe më shumë gola se katër që ia dolën në fitoren ndaj Dinamo Zagrebit mbrëmë. Ka qenë një moment vendimtar për Tatarusanun pasi atij i është dashur sërish të plotësojë gjatë një periudhe vendimtare të sezonit për shkak të një dëmtimi të pësuar nga Mike Maignan.

Ashtu siç mendonte se francezi do të kthehej për ndeshjen e Monzas të shtunën e kaluar, ai pësoi një problem tjetër, që do të thotë se rumuni e mbajti vendin e tij. Një portë e pastër mbërriti kundër Dinamo Zagrebit mbrëmë dhe Tatarusanu sigurisht bëri pjesën e tij të ndalimeve për ta ruajtur atë, gjë që e bën arritjen më mbresëlënëse duke pasur parasysh mungesën e Fikayo Tomorit, që do të thotë se Matteo Gabbia dhe Simon Kjaer ishin dyshja e qendërmbrojtësve.

Tatarusanu ka dhënë një koment të shkurtër pas fitores ndaj Dinamo Zagrebit në mikrofonat e UEFA-s: “Kemi zhvilluar një lojë vërtet të mirë, veçanërisht në pjesën e dytë kur shënuam tre gola. Mund të kishim shënuar edhe më shumë. Tani jemi në pritje të ndeshjes shumë të rëndësishme kundër Salzburgut: do të përpiqemi ta përsërisim këtë paraqitje në shtëpi në ndeshjen e fundit dhe të kalojmë fazën e grupeve. Matematika? Nuk logjikohet ashtu”, tha ai.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *