Data 4 korrik, konferenca e parë e sezonit! Pioli bëri parashikimin e radhës të saktë…

Një fillim praktikisht perfekt i sezonit. Stefano Pioli kishte sërish të drejtë – edhe këtë herë ashtu si veren e shkuar. Në verë, ne fakt, para se të fillonte kampionati, trajneri i Milanit kishte bërë nje emër: “Do ta shihni se do te befasoje” Kishte vendosur te gjitha fishat e tij ne tavolinen e Ismael Bennacer.

Në konferencën e parë për shtyp të sezonit, Pioli kishte vënë bast për algjerianin. Kanë kaluar pothuajse katër muaj nga ajo ditë, 4 korriku i kaluar. Ish-futbollisti i Empolit është kthyer në një nga pikat e forta të kampioneve te Italise. Vitin e kaluar beri mire por me luhatje shkak demtimet dhe forma fizike, por këtë vit performanca e tij është rritur shumë.

Pa Franck Kessie, qe u transferua te Barcelona ku po qendron ne stol, Bennacer dhe Tonali janë rritur, duke marrë më shumë përgjegjësi dhe duke krijuar nje dyshe qe duket nje trup. Ne fakt, notat më të larta në raportet e sotme të Gazzetta dello Sport pas fitores së Milanit kundër Dinamo Zagrebit janë për Tonali, Bennacer, Gabbia dhe Leao: të katër morën 7.5. Shumë mirë (7) edhe Giroud, duke shënuar penallti, ndërsa merituan një 6.5 të bukur Tatarusanu, Kalulu, Kjaer, Theo Hernandez dhe Rebic.

E ndersa Tonali ripohoi dëshirën e tij për të vazhduar rrugën e tij të rritjes me fanellën e kuqezinjve, duke nënshkruar rinovimin e kontratës, për algjerianin ka ende disa bisedime për të gjetur një marrëveshje. Lojtari është thelbësor për tabelën e shahut të Piolit.

Ai është një mesfushor modern, i aftë për të rikuperuar topa dhe për të rifilluar lojën shpejt. Është një armë e çmuar. Edhe ndaj Dinamos u pa, sepse cdo filter kalon nga kembet e tij dhe madje eshte nje bezdi per kundershtaret kur futet per te kapur topin ose per ta mbajtur ate me rrotullime te trupit.

Cilësitë e tij janë ne syte e të gjithëve, madje edhe nga klubet e huaja, veçanërisht angleze (Manchester City dhe Liverpool mbi të gjitha) që e kanë ndjekur prej disa kohësh. Performanca e Bennacer rritet dhe kërkesat e tij mund ta bëjnë gjithashtu. Duhen 4/4.5 milionë euro neto në sezon për një firmë të re që do të gëzonte edhe tifozët, të çmendur pas lojtarit.

Thjesht bëni një xhiro në rrjetet sociale për të kuptuar se edhe për algjerianin ata do të ishin gati të ngrinin shiritin vetëm për ta parë sërish në Milano. Kujtojmë se kontrata e Bennacer do të përfundojë në vitin 2024 dhe oferta e kuqezinjve nga 1.5 mln euro qe fiton aktualisht do te kishte shkuar ne 3 mln euro dhe bonuse. Dhe pak sforco dhe do te vije rinovimi me 4 mln euro dhe bonuse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *