Braida përmend dy lojtarët aktual që do luanin me ekipin e legjendave kuqezi dhe gjithashtu tregon lëvizjen fituese të Piolit te Napoli-Milan

Ish-drejtori i Milan, Ariedo Braida ka emëruar dy lojtarët nga skuadra aktuale që do të futeshin në skuadrat legjendare që ai drejtoi dhe gjithashtu foli për arritjet e kuqezinjve në Ligën e Kampionëve.

Pas karrierës së tij si futbollist, Braida mbajti postin e drejtorit sportiv të Monzas nga viti 1981 deri në 1984, përpara se të kalonte në Udinese në të njëjtin rol. Më pas ai mbajti postin e menaxherit të përgjithshëm të Milanit nga viti 1986 deri në 2002 dhe në të njëjtin vit u bë edhe drejtor sportiv.

Ai kishte merita për të bërë disa nënshkrime të shkëlqyera që ndihmuan kuqezinjtë të vendoseshin si një forcë evropiane, diçka që ata tani shpresojnë ta bëjnë me një grup të ri lojtarësh të talentuar.

Braida foli në emisionin ‘Tutti convocati’ të Radio 24 për ish-klubin e tij dhe sezonin që ata po bëjnë, me komentet e tij të transmetuara nga MilanNews.

“Kush nga Milani aktual mund të kishte luajtur në Milanin tim? Kishim një ekip kampionësh. Por ka lojtarë të fortë edhe në këtë Milan… Unë po mendoj për Leao dhe Maignan”, tha ai.

“Milani duhet të vazhdojë siç ka bërë në paraqitjet e fundit, ata kanë treguar se janë një ekip i fortë dhe kompakt. Napoli mund të kishte depërtuar në të majtë me Kvara, por Pioli ishte shumë i mirë dhe gjithmonë dyfishonte gjeorgjianin që gjendej përballë një muri.

“Kvara thuajse gjithmonë të mund në situata ballë për ballë, kështu që kjo ishte një nga lëvizjet fituese të Milanit kundër Napolit.”

Milani dhe Interi do të takohen në katër finalet e Ligës së Kampionëve 20 vjet pas takimit të fundit në këtë fazë të kompeticionit dhe 18 vjet pas derbit të fundit europian.

“Milani dhe Interi janë dy skuadra të rëndësishme edhe nëse këtë vit kampionati thotë se të dy kanë belbëzuar pak. Por mendoj se do të jenë ndeshje të mrekullueshme sepse futbolli italian ka treguar se di të luajë në Champions të rishfaqur pas një periudhe të keqe”, tha Braida.

GDS | Origi dhe Rebic i japin Milanit dhimbje koke, çdo gol i tyre kushton 2 mln euro!

Ante Rebic dhe Divock Origi vazhdojnë të zhgënjejnë në mundësitë që u jep Stefano Pioli, gjë që i jep Milanit një problem për të zgjidhur.

Siç raporton La Gazzetta dello Sport, muaji e gjysmë i fundit i sezonit mund të jetë vendimtar për të dy lojtarët pasi mund të çojë në një ringjallje që ndryshon planet për të ardhmen e tyre ose mund të përshkallëzojë kalimin e tyre në derën e daljes.

Në verë një ose të dyja mund të mbeten, megjithëse një dalje e dyfishtë duket e pamundur, duke qenë se nevojiten edhe nënshkrime të tjera dhe është e vështirë të bëhet një revolucion i plotë.

Megjithatë, fakti është se Origi dhe Rebic ishin menduar të ishin dy alternativat e para për Olivier Giroud pasi Zlatan Ibrahimovic është 41 vjeç dhe ka luajtur vetëm 143 minuta gjatë gjithë sezonit.

Milani ka sulmin e dytë më të mirë në ligë (51 gola, të barabartë me Interin dhe Atalantën, pas 67 të Napolit), por kjo është pak falë kroatit dhe belgut që kanë luajtur 2,125 minuta së bashku – 1,140 për Rebic, 985 për Origin.

Ante ka 29 paraqitje, 11 prej të cilave janë startuese. Divock ka 30 paraqitje, përfshirë 8 nga minuta e parë. Me pak fjalë, ata kanë pasur shumë mundësi për të treguar vlerën e tyre dhe megjithatë ish-lojtari i Eintracht Frankfurt ka tre gola në emër të tij, ish-sulmuesi i Liverpool-it vetëm dy.

Duke pjesëtuar totalin e minutave në fushë (2125) me numrin e golave (5) fitojmë mesatarisht një gol çdo 425 minuta. Në detaje: një në çdo 380 minuta për Rebic, një në çdo 492 për Origin.

Pastaj janë diskutimet ekonomike. Rebic fiton 3.5 milion € neto në sezon dhe Origi 4 milion € që do të thotë se çdo gol i shënuar nga të dy ka kushtuar 1.5 milion €, ose 2 milion € bruto. Stefano Pioli pret çdo lloj shenje inkurajuese, ndërsa dritarja e verës po afrohet.

Presidenti i Lecce-s! “Isha në San Siro, ju them se sot Leao nuk ndalet dot nga askush”

Presidenti i Lecces, Saverio Sticchi Damiani ka lavdëruar sulmuesin e Milanit, Rafael Leao, pasi sulmuesi shënoi dy herë kundër skuadrës së tij të shtunën.

Duke folur pas ndeshjes të së dielës me Nuovo Quotidiano di Puglia, Damiani vlerësoi lojën që përfundoi 2-0 për kuqezinjtë.

Dy golat erdhën në secilën pjesë nga Leao, i cili ka shënuar një formë shumë të mirë në javët e fundit. Damiani ishte dukshëm i impresionuar teksa vlerësoi ndeshjen.

“Pashë një paraqitje të rëndësishme ne San Siro, një ekip që ishte i gjallë, shumë i gjallë, me një dëshirë të madhe për të luftuar kundër një kundërshtari të madh, të galvanizuar nga entuziazmi i kualifikimit europian ne gjysmefinale, me një Leao thjesht të mahnitshëm qe mund ti shenoje kujtdo ne kete moment dhe eshte veshtire i ndalshem”, tha Damiani.

Ai gjithashtu shtoi se loja mund të kishte shkuar në një drejtim shumë të ndryshëm nëse Lecce do të kishte arritur të kapte epërsinë nga një shans i mëparshëm.

“Kush e di, nëse ai top nuk do të kishte goditur shtyllën, me portierin e rrahur, ndoshta ndeshja mund të kishte marrë një rrjedhë tjetër. Shtylla e portës është një nga ato momente që nuk kanë ikur kohët e fundit”, tha ai.

Lecce është lënë në një situatë të rrezikshme në Serie A pas një ecurie të dobët të formës që ka përkuar me Hellas Verona duke u ngjitur më pranë sigurisë. Skuadrës së Marco Baronit sigurisht i duhen të paktën disa fitore në tetë ndeshjet e fundit nëse duan të qëndrojnë në divizion.

Befason Pioli: “I thashë ekipit se ndaj Lecces dhe Roma-s vendosej pozicioni ynë…”

Stefano Pioli foli me mikrofonat e DAZN menjëherë pas ndeshjes Milan-Lecce, ndeshje e fituar në San Siro nga kuqezinjtë me rezultatin 2-0 falë një dyshe të mrekullueshme të Rafael Leaos, një goditje me kokë dhe një goli me këmbën e majtë.

Këto janë deklaratat e plota të trajnerit të Milanit: “Dëgjoj se çfarë thonë lojtarët e mi. Rafa është një djalë inteligjent. Ne kemi ëndrrën e Champions League, por do ta mbarojmë pas dy ose tre javësh. Sot ishte shumë e rëndësishme ashtu si do të jetë si pas një jave në Romë”

Për golin me kokë të Leaos: “Unë mendoj se Rafa duhet të futet më shumë në shtyllën e largët, edhe nga loja e hapur: ka pak mbrojtës të djathtë që mund ta përballojnë atë edhe në centimetra, ka një potencial të jashtëzakonshëm fizik. Ai duhet të jetë më shumë brenda zone dhe sulmoje shtyllen e dyte”.

Për durimin në pjesën e parë: “Kishte durim, por nuk ishte kthjelltësia e menaxhimit në çerekun e fundit të fushës, bëmë shumë zgjedhje të gabuara: mjaftoi ta hapnim lojën më shpejt. Pastaj bëmë lojën tone dhe nuk rrezikuam pothuajse asgjë”.

Për fjalët e tij drejtuar skuadrës para ndeshjes: “Mbi të gjitha fakti që në këto ndeshje këtu duhet të fillohet fuqishëm. Duhet të sjellim energji pas paraqitjeve të shkëlqyera në Champions League, para tifozëve tanë. Nuk është kurrë e lehtë kur kundërshtarët janë të gjithë të rreshtuar pas”

Për topin e gjatë për Rebic: “Edhe për të luajtur një me një sepse Umtiti është i mirë në thyerjen e lojtarit midis rreshtave dhe ne kërkuam thellësi, duke marrë parasysh edhe karakteristikat e Antes. Për të qenë i paparashikueshëm, një ekip duhet të dijë të alternojë.

Gjithçka që ju nevojitet është koha e duhur dhe bashkëpunimi me partnerin tim. Për mendimin tim, dy ose tre herë e kemi zhvilluar mirë, por nuk kemi qenë të saktë”.

Për Krunic: “Në fillim ishte më shumë për futje brenda zone, tani është më shumë për ndërtimin. Rade di të çlirohet shumë mirë nga presioni dhe ta mbajë mirë lojën, ai bëhet një lojtar që dikton mirë kohën. Ai di të hapet, di te qendroje brenda dhe eshte lojtar i rendesishem.

Sot me pelqeu edhe si hyri Isma. E rendesishme eshte te marresh pozicione qe mund te krijojne probleme per kundershtaret dhe te besh zgjedhjet e duhura, mbi te gjitha jane kundershtaret qe te bejne me pas zgjedhjet.”

Për stimujt: “Para ndeshjes së sotme kishin mbetur 8 ndeshje ne Serie A, 5 në shtëpi dhe 3 jashtë. I thashë skuadrës që ndeshja e sotme dhe ajo e radhës në Romë do të jenë ndeshje që do të përcaktojnë vendin tonë përfundimtar: nuk kemi nevojë për asnjë stimul, e dimë sa e rëndësishme është të përpiqemi të arrijmë këdo që kemi përballë dhe të përpiqemi të fitojmë sa më shumë në këtë finale. Kemi kaluar disa momente të vështira dhe tani jemi mirë”.

Për Euroderbin: “Dy ndeshje fantastike për t’u përjetuar me shumë intensitet, emocion dhe patos: gjysmëfinalja e Champions League plus një derbi. Por ka kohë: kemi një ndeshje shumë të rëndësishme të shtunën me një kundërshtar që po bën shumë mirë, i cili është fizik, i trajnuar nga një trajner i madh. Është skuadra përballë nesh, ne dimë si ta përballojmë atë”.

Nuk ka paqe për Ibrahimovic: i ndodh para se të aktivizohej! Ja pse Rebic qëndroi 90 minuta…

Milani u rikthye te fitorja në kampionat pas dy barazimeve radhazi duke mposhtur Lecce 2-0. Një rezultat i çmuar i ardhur falë dygoleshit të Leaos në pjesën e parë dhe të dytë që çmendi San Siron.

Një ditë e rëndësishme për kuqezinjtë që mundën të festojnë kualifikimin e skuadrës në gjysmëfinalen e Champions League ku do të përballen me kushërinjtë e Interit në atë që do të jetë një derbi mbarëevropian. Një natë feste e shkatërruar pjesërisht nga një tjetër lëndim i Zlatan Ibrahimovic.

Sulmuesi suedez në fakt ishte rikthyer në skuadër kundër Lecces pas një ndalese tjetër menjëherë pas thirrjes së tij në ekipin kombëtar. Për të raportuar ngjarjen është Sky që nxjerr në pah episodin.

Pioli kishte futur në fushë Rebic si sulmues të parë  ne vend te Giroud qe ishte i demtuar. Trajneri kishte bere llogarite me Ibrahimovic 30 minuta nga fundi por dicka ka shkuar keq…

Realisht, Ibra pikërisht në momentin që duhej të futej, ndjeu një dhimbje muskulore që do ta detyronte të rikthehej në stol, duke e shqetësuar më tej Piolin.

Ibrahimovic sigurisht që nuk është zgjedhja e parë e trajnerit që e di shumë mirë se çfarë mund t’i japë suedezi këtë sezon. Një njeri i dhomës së zhveshjes, i aftë për të udhëhequr një grup të ri, Ibra ende po përpiqet të japë një dorë në një farë mënyre, pavarësisht problemeve të shumta fizike dhe operacionit që iu nënshtrua në fund të sezonit të kaluar.

Sky Sport tregon sesi në minutën e 65-të, teksa Milani përballej me Lecce-n në fushë, suedezi u detyrua të ndalojë. Papritur Ibrahimovic ndjeu se diçka filloi ta shqetesonte pas ngrohjes së gjatë.

Ai kthehet ne stol i shoqeruar nga krahu i masazhistit Marco Paesanti i cili duhej të mbështeste suedezin. Për të kuptuar tani, nga kontrollet e mëtejshme, nëse lojtari do të detyrohet të bëjë një tjetër ndalesë të sezonit të tij zhgënjyes, apo ky i sotmi është vetëm një shqetesim i vogël.

Ibra gjithashtu kishte shënuar së fundmi në ligë kundër Udineses duke luajtur një nga ndeshjet e tij të pakta këtë vit, gjë që e sheh atë në mënyrë të pashmangshme gjithnjë e më shumë protagonist përkrah Piolit sesa në drejtkëndëshin e gjelbër.

Leao kalon rekordin pesonal, pastaj zbulon: “Pioli po ma kërkon shumë atë karakteristikë…”

Rafael Leao rikthehet ne versionin e vjetshem edhe ne Serie A. Me dygolëshin e kësaj pasdite ndaj Lecces, një goditje të bukur me kokë dhe me këmbën e majtë precize për të përfunduar vrapimin e zakonshem duke u nisur nga mesfusha, sulmuesi portugez ka arritur shifrën 12 golave ​​në kampionat, duke përmirësuar rekordin personal të sezonit të kaluar, ku e mbylli me 11 gola.

Per mikrofonat e DAZN menjëherë pas ndeshjes. Këto janë deklaratat e tij. Për performancën: “Gjithmonë përpiqem të bëj atë që kam bërë sot, edhe nëse nuk bëj asistime, për të ndihmuar shokët e skuadrës.

Sot ishte e rëndësishme të fitonim, ka kaluar një kohë e gjatë që nuk e kishim bërë në ligë. Me këto skuadra te mbyllura ne mbrojtje është e vështirë të shënosh, por goli në pjesën e parë ishte i rëndësishëm. Në të dytën arritëm të shënonim një të dytë.”

Për mungesen e golit te tij në San Siro: “Është bukur të shënosh. E mendova para ndeshjes, sot më duhej të shënoja. Është gjithmonë bukur të shënosh në San Siro me këta tifozë të mëdhenj”

Për goditjet me kokë: “Po, ma kerkon trajneri, edhe pas stërvitjes, ushtrohem me goditje me kokë: ai thotë se duhet të shënoj më shumë goditje me koke sepe jam i gjate dhe i forte fizikisht”.

Për renditjen: “Ne po kalojmë një sezon të jashtëzakonshëm në Ligën e Kampionëve dhe vitin e ardhshëm duhet të kthehemi dhe të luftojmë me skuadrat më të mira në Evropë”.

A Bola portugeze: Takim Chelsea-Sporting mbi Leaon. Situata

Sipas raportimeve të gazetës sportive portugeze “A Bola”, të martën presidenti i Sporting Lisbonës Frederico Varandas, së bashku me zëvendëspresidentin e financave Francisco Salgado Zenha dhe shefin e strategjisë dhe operacioneve, André Bernardo, ishin në Londër për t’u takuar disa drejtues të Chelseat dhe Barcelonës.

Sipas gazetës portugeze, tema e diskutuar me përfaqësuesit e Chelseat ishte Rafael Leao, me klubin londinez shumë të interesuar për sulmuesin e kuqezinjve.

Ata diskutuan me drejtuesit e Sporting Lisbonës për të thelluar diskutimin e gjobës që lojtari duhet të paguajë te ish-klubi i tij pas përfundimit të njëanshëm të vitit 2018, nga rreth 20 milionë euro.

Aktualisht Leao, siç e ka pranuar edhe vetë, është duke negociuar rinovimin e kontratës me Milanin, por Chelsea beson se mund ta nënshkruajë atë, duke u treguar i gatshëm të zgjidhë problemin gjobë me Sportingun e Lisbonës.

Arritja e re nga Stefano Pioli: është trajneri i 7-të në historinë e Milanit që arrin në gjysmëfinale Champions

Pas Scudettos sezonin e kaluar, Stefano Pioli arriti një tjetër moment historik të madh në krye të Milanit, përkatësisht gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve. Askush, madje as më optimisti i tifozëve kuqezi, nuk mund të imagjinonte rezultate të caktuara kur në tetor 2019 trajneri i mori stolin e Marco Giampaolo-s…

Në më pak se katër vjet, Pioli e ka rikthyer Milanin në krye në Itali dhe tani edhe në Evropë. Është një mrekulli e vërtetë për trajnerin e Milanit, i cili u bë trajneri i shtatë në historinë e klubit kuqezi që arrin në gjysmëfinale të Champions League.

Para tij, vetëm Hector Puricelli (1956), Giuseppe Viani (1958), Nereo Rocco (1963 dhe 1969), Arrigo Sacchi (1989 dhe 1990), Fabio Capello (1993, 1994 dhe 1995) dhe Carlo Ancelotti (1993, 1994 dhe 1995) dhe Carlo Ancelotti dhe 2007).

AMBIENTI PERFEKT – Pioli hyn kështu në elitën e trajnerëve të mëdhenj të Milanit dhe këtë e bëri falë një pune perfekte te Milanello. Nëse Djalli është rikthyer në disa nivele, trajneri i kuqezinjve që ka rikthyer skuadrën kuqezi aty ku e meriton ka merita të mëdha.

Nuk ka qenë e lehtë, por vitet e fundit është krijuar mjedisi i duhur, një unitet qëllimi që ka qenë themelor në arritjen e arritjeve të caktuara. Megjithatë, puna e Piolit dhe Milanit të tij nuk ka përfunduar ende…

Dhe, shume pak e kane parasysh deklaraten e tij kuptimplote kur mori Milani dhe kur skuadra humbi ne Rome. “Duhet të ndjejmë më shumë nevojën për të marrë një rezultat – deklaroi ai – përndryshe duket se fitorja, barazimi apo humbja nuk ndryshon asgjë. E megjithatë gjithçka ndryshon…”.

Çështja “Leao”, Lille dhe Sporting mendojnë t’i drejtohen FIFA-s: situata

Milan ndërmori një ‘hap të jashtëzakonshëm’ në rrugëtimin e tyre duke arritur në cerekfinalet e Ligës së Kampionëve dhe Rafael Leao ishte kyç në të dyja ndeshjet kundër Napolit qe i dhane keshtu Milanit bileten per ne gjysmefinale pas plot 16 vitesh nga hera e fundit…

Siç shkruan MilanNews, ndeshja në Napoli – pas një jave polemikash dhe tensionesh në media pas një ndeshjeje të parë të ashpër – ishte shumë e ekuilibruar siç pritej.

Skuadra vendase dominoi fushen dhe me topi, por takoi një Milan të rregullt dhe të vëmendshëm në fazën e mbrojtjes, i cili ishte si një sustë e mbështjellë gati për kundërsulm.

Leao i dha Olivier Giroud shanset më të lehta për të kompensuar penalltinë e tij të shpëtuar më herët nga Meret pas një vrapimi që shkoi për më shumë se 70 metra dhe pa që anësori portugez të kaloi tre kundërshtarët, duke përdorur driblimin e tij dhe forcen fizike, por në të njëjtën kohë duke mbajtur edhe koken nga zona…

Është e qartë se drejtorët Paolo Maldini dhe Ricky Massara do të bëjnë gjithçka për ta mbajtur atë me një rinovim, por është vetë lojtari që ka ide mjaft të qarta.

“Jam i lumtur që jam këtu. Është krenari të mbrosh këtë fanellë. Milani është shtëpia ime. Kam ende një vit kontratë. Ne po flasim… Unë dua të qëndroj, por ka gjëra të tjera për të zgjidhur”, tha ai pas ndeshjes.

“Gjëja më e rëndësishme është se ne jemi në gjysmëfinale, po kalojmë një sezon të mrekullueshëm dhe jam i lumtur që jam këtu dhe vazhdoj të ndihmoj ekipin tim.”

Ish-lojtari i Lille është një gjemb në këmbë për çdo mbrojtje dhe me të në fushë, Milani mund të mendojë vërtet të fitojë çdo ndeshje. Vetëm një korridor i ngushtë hapësire ose disa metra ndarje është ajo që i nevojitet atij për të hyrë në aksion…

Por cilat jane “gjerat” qe permend Leao. Çështja Rafael Leao nuk ka përfunduar ende. Gazeta sportive portugeze A Bola e ka rihapur çështjen. Konkretisht, Lille do të detyrohej të paguante plotësisht 20 milionë euro dëmshpërblim ndaj Sporting Lisbonës për Rafael Leaon. Sipas gazetës, jemi ende larg mbylljes së historisë.

Si Sporting ashtu edhe Lille do t’i ishin drejtuar FIFA-s me një apel. Lille dëshiron të shmangë pagesën e kësaj shume, Sporting të kërkojë klauzolën e lirimit aktive në 2018 të barabartë me 45 milionë euro kur bene kontraten e Leao-s…

Daily Mail | Premier League rikthehet në gjurmët e Tomorit: gati dy oferta për Milanin!

Mbrojtësi i Milanit, Fikayo Tomori, po tërheq interesim nga dy klube të Premier League pas paraqitjeve të tij mbresëlënëse në Champions League, thuhet në një raport.

Sipas një raportimi nga Daily Mail, Tomori është përgjigjur mirë pas zhgënjimit të mbetur jashtë skuadrës së Anglisë së Gareth Southgate për Kupën e Botës 2022 në Katar me disa paraqitje të shkëlqyera.

Mbrojtësi anglez ka qenë një pjesë e madhe e skuadrës së Milanit që ka bërë një ecuri disi të pamundur deri në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, ku do të takohen me rivalët e qytetit, Interin.

Milani ishte jo favorit kundër Tottenhamit në raundin e 16-të dhe përsëri në përballjen e tyre çerekfinale me liderët e arratisur të Serie A, Napoli, por fitoi në të dyja rastet falë pjesës më të madhe të qëndrueshmërisë së tyre në mbrojtje.

Raporti shton se paraqitjet e Tomorit kanë tërhequr vëmendjen nga Manchester United dhe Tottenham që të dy po e monitorojnë atë. Spurs kanë pranuar më shumë gola se çdo skuadër tjetër në gjysmën e parë të Premier Ligës, ndërsa Manchester United është në kërkim të një partneri afatgjatë për Raphael Varane, me të dy sytë për ish-lojtarin e Chelseat.

Sidoqoftë, Milani dëshiron të mbajë Tomori, i cili ka më shumë se katër vjet të mbetur në kontratën e tij, që do të thotë se “do të duhej një ofertë e madhe që ata të konsideronin” shitjen e tij.

Ka gjithashtu pyetje nëse lojtari – i cili është i vendosur në Itali – do të dëshironte të kthehej në Angli, edhe nëse kjo mund të rriste ambiciet e tij ndërkombëtare.